Gönderen Konu: Sınırsız Alan ve Sınırsız Trafik Gerçek mi?  (Okunma sayısı 4458 defa)

kebirhost

  • Kebirhost İnternet Hizmetleri
  • Yönetici
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 42
  • Kebirhost Genel Sorumlusu
    • Profili Görüntüle
    • Kebirhost Internet Services LTD.
Sınırsız Alan ve Sınırsız Trafik Gerçek mi?
« : 21 Ağustos 2012, 11:58:57 »
Merhaba,

İnternet her geçen gün yaygınlaşıp kullanıldıkça bu ortama alt yapı servisi sağlayan firmalar da farklı bir hizmet anlayışı edinmeye başladı. Özellikle sınırsız alan ve trafik değerleriyle sunulan hizmetlerin çoğalması bunun bir belirtisi olsa gerek. Peki bu sınırsız alan ve trafik gerçek mi?

Sitelerin verimli çalışması için birden fazla değişken önem taşıyor. Bunların en temel olanları sunucu özellikleri ve sunucu içindeki yoğunluk derecesidir. Sunucunun hosting hizmetiyle hedeflediğiniz yapıyı kaldırabilecek bir donanıma sahip olması gerekiyor. Aksi halde az sayıda site bile çalışamayacak ve belirli servisler sürekli hizmet dışı kalacaktır.

Bunun yanında çok güçlü bir sunucuya yüklenen aşırı sayıda site verisi sistemin yine verimli çalışmasını engelleyecektir. Bu değerlerin optimum olması oldukça önemlidir. Ayrıca hosting yapılarında bazı değerlerin sınırlı tutulması da verimliliği oldukça etkiler. Bu tür sınırların kalktığı hizmet ise kiralık sunucu hizmetleri ve kısmen de olsa özel paketler olabilir.

Bunca sitenin bir sunucuda veya bulut sisteminde yayınlanması ciddi bir yük oluşturur. Bu yükü dengelemek oldukça anlamlı bir iştir. Bu kadar özenle düzenlenen yapı sınırsız alan ve trafiği kaldırabilir mi? Cevap ise hayır olmalıdır. Bu tür hizmetler verilirken mutlak sınırlamalar getirilir. Sınırsız alan yoktur. Mutlak bir sınır vardır. Bu hizmette site yetkililerinin yükledikleri dosyalar sınırlandırılmak zorundadır. Sınırsız alanı özgürce kullanmak isteyen site sahipleri ise bu sınırla karşılaşırlar. Aynı zamanda trafik de çok önemlidir. Bir sitenin sunucuya getirdiği yük, alan ve trafik kullanımından çok daha önemlidir. Eklenen her GB trafik de yük getirebilir. Her siteye verilen sınırsız trafikle sunucu kullanılırsa verimi oldukça düşer.

Gerçekte hizmet sunumu sözde sınırsızdır ama siteler sürekli hassas bir kontrol altındadır. Çok az bir yük getiren siteler bile kapatılabilir.

Bu amaçla bizler gerçek anlamda yüksek kaynaklı paketler belirledik. Hem alan hem de trafik anlamında site sahiplerini rahatlatırken kaynak tüketimi konusundaki çekincelerini de rahatlıkla ortadan kaldırmaktadır. Verilen hizmet karşılığını ise piyasa yapısında var olan sunucu bedellerine uygun bir oranda tutmaya çalıştık.

İyi çalışmalar.
Melih Sarıoğlu
Genel Sorumlu
destek@kebirhost.net
0850 840 25 25
http://www.kebirhost.net